Odwiedź nas
Plac Dąbrowskiego 1, Nowy Sącz
Zadzwoń
+48 791 107 603
Napisz
recepcja@estetic-clinic.pl

Medycyna Ortopedyczna wg Cyriax'a

Podstawowym założeniem Medycyny Ortopedycznej wg Cyriax'a jest leczenie wzorca klinicznego. Przez zaproponowany w metodzie wywiad i badanie funkcjonalne uzyskujemy kompletną informacje na temat badanego pacjenta. Symptomy i objawy są interpretowane i skatalogowane w formie "wzorców klinicznych". "Wzorzec kliniczny" jest szczególnym zachowaniem się zaburzeń lub grup zaburzeń. Dla wszystkich obrazów klinicznych metoda oferuje lokalne, bezpośrednie, sprawne i korzystne ekonomicznie leczenie.

Różnicowanie można przeprowadzić przez szczegółowy wywiad i badanie funkcjonalne, a dokładną lokalizacje podrażnionych struktur można poznać albo przez obecność objawów lokalizujących albo przez palpację. W tak łatwy sposób można przejść do diagnozy takiej jak zapalenie ścięgna m. supraspinatus leżące na przyczepie i dokładniej na włóknach powierzchownych. Wówczas możemy mówić o szczegółowej diagnozie. Tylko wtedy możliwe jest precyzyjne leczenie, które daje maksimum skuteczności przy minimum terapii.

Diagnostyka

Rehabilitacja

Zawroty głowy - zaburzenia równowagi

Jednostronne całkowite lub częściowe uszkodzenie przedsionka w każdej fazie choroby. Napadowy położeniowy zawrót głowy (BPPV) wynikający z uszkodzenia narządu otolitowego w uchu wewnętrznym - przemieszczenie otolitów z łagiewki do kanałów półkolistych.

Kliknij aby obejrzeć film

Kliknij aby obejrzeć film

Zawroty głowy prowokowane ruchem lub zmianą położenia głowy bez cech uszkodzenia obwodowej części narządu przedsionkowego. Obustronne uszkodzenie przedsionków. Zawroty i zaburzenia równowagi w wieku podeszłym.

Kliknij aby obejrzeć film

Neurologia

Dyskopatie (przepukliny dysku) - szyjne, piersiowe, lędźwiowe

Kliknij aby obejrzeć film

Kliknij aby obejrzeć film

Zespoły z uwiężnięcia nerwów obwodowych np. (cieśń nadgarstka, zespół górnego otworu klatki piersiowej, zespół kanału nerwu piszczelowego)

Kliknij aby obejrzeć film

Kliknij aby obejrzeć film

Kliknij aby obejrzeć film

Zaburzenia dotyczące kontroli nerwowo-mięśniowej (proprioreceptorów w mięśniach, ścięgnach, więzadłach, torebkach stawowych)

Metody wykorzystywane w terapii

  • Medycyna Ortopedyczna wg Cyriax’a
  • Terapia manualna
  • Neurodynamika Kliniczna
  • Terapia punktów spustowych
  • PNF
  • Taping rehabilitacyjny
  • Terapia Yumeiho
  • Masaż leczniczy

Informacje dla pacjenta

Pierwsza wizyta

Pierwsza wizyta w gabinecie przeprowadzona zostanie w dwóch etapach. Etap pierwszy składa się z dokładnego wywiadu, etap drugi to dokładne badanie kliniczne zgodne ze standardami Medycyny Ortopedycznej wg. Cyriax’a.

Informacje uzyskane z wywiadu pozwalają terapeucie wstępnie określić mechanizm zaburzeń, czas w jakim znajduje się dane zaburzenie , czy zaburzenie wystąpiło już wcześniej a jeżeli tak to jakie było dotychczasowe leczenie. Zadawane przez terapeutę pytania wymagają od pacjenta pełnej szczerości. Pytania dotyczące aktualnych lub byłych dolegliwości, które dla pacjenta nie jest istotne dla badającego stanowi cenne informacje.

Badanie kliniczne składające się z odpowiednich testów pozwala ocenić która struktura została zaburzona i gdzie dokładnie w tej strukturze anatomicznej leży przyczyna obecnych dolegliwości.

Tak przeprowadzone badanie pozwala na postawienie hipotezy diagnozy klinicznej i określenie planu leczenia oraz przybliżony jego czas.

 

Co Pacjent powinien zabrać na pierwszą wizytę:

Przychodząc na pierwszą wizytę prosimy o zabranie dokumentacji medycznej jeżeli Państwo taką posiadają :

1. zdjęcie rentgenowskie [ RTG ]

2. tomografia komputerowa [ TK ]

3. rezonans magnetyczny [ RMI ]

4. ultrasonografia [ USG ]

Jeżeli nie posiadacie Państwo żadnych badań obrazowych nie ma potrzeby ich wykonywania przed pierwszą wizytą.

 

W co się ubrać:

Przychodząc na pierwszą wizytę lub terapię prosimy o założenie wygodnego stroju sportowego umożliwiającego dostęp do miejsca które będzie badane lub poddawane terapii.